Producenci

Amphiprion percula - para Zobacz większe

Amphiprion percula - para

Nowy

Charakterystyka: ryba terytorialna, w naturze żyje zwykle w parach tworzących symbiotyczne układy z ukwiałami (głównie Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea, Stichodactyla mertensii, Stoichactis kenti) stanowiącymi ich schronienie. Występuje u niej zjawisko zmiany płci, ale tylko w jedną stronę: samce mogą przekształcać się w samice nigdy na odwrót.

Więcej szczegółów

270,00 zł

Więcej informacji

Pochodzenie: zamieszkuje rafy koralowe od Sri Lanki aż po Filipiny oraz północne wybrzeża Australii.

Wielkość: dorasta do 7 cm długości.

Akwarium: ryba bardzo mało wymagająca, adaptująca się do każdego rodzaju zbiornika morskiego. Najlepiej prezentuje się w typowym akwarium rafowym o pojemności min. 60 l. Parametry wody: temp. 22-29ºC, gęstość 1,015-1,030 g/cm3, twardość węglanowa 10-12ºd, pH 8,0-8,6.

W stadzie młodych ryb występują same samce i jedna samica będącą osobnikiem dominującym. W przypadku jej zniknięcia najsilniejszy z samców przekształca się w samicę. Uwaga: w akwarium może być tylko jedna samica, pojawienie się rywalki prowadzi do walk kończących się śmiercią słabszej samicy. Gatunek ten zaleca się pielęgnować w parach lub w grupie złożonej z kilkunastu młodych ryb w której szybko wykształci się wspomniany wyżej matriarchat.

Opis: ciało nieco wydłużone, jednolicie jasnopomarańczowe z trzema szerokimi, pionowymi, czarno obwiedzionymi pasami. Samice są nieco większe i masywniejsze od samców.

Rozmnażanie: doskonale rozmnaża się w niewoli. Stymulacja do tarła jest zwykle podniesienie temperatury wody oraz wydłużenie czasu oświetlania zbiornika. Para ryb zaczyna czyścić wybrany fragment skały po czym samica składa tak od 100 nawet do 10 000 maleńkich pomarańczowych jajeczek. Ikra jest strzeżona i wachlowana przez samca, z biegiem dni zmienia barwę na ciemnobrunatną. Młode błazenki tuż po wykluciu są bardzo drobne (ok. 4 mm długości) i wymagają jako pokarmu żywych pierwotniaków. Karmione kilka razy dziennie rosną stosunkowo szybko. Po około tygodniu można podawać im świeżo wyklute larwy solowca, zaś po dwóch tygodniach drobne pokarmy sztuczne.

Pokarm: mrożone skorupiaki, wodzień, ochotka, sztuczne pokarmy.

Błazenek spełnia wszystkie cechy idealnego gatunku dla bardzo początkującego akwarysty morskiego. Przede wszystkim zadowala się nawet 50-litrowym akwarium z kilkoma kawałkami żywej skały, wydajnym filtrem i odpieniaczem. Wystarczają mu standardowe parametry wody i jest stosunkowo odporny na ich wahania. Poza tym zalicza się do ryb wyjątkowo niewybrednych pod względem żywieniowym